טיפול הנטורופתי במערכת העיכול

מערכת העיכול הינה אחת ממערכות המפתח בגוף האדם. היא מורכבת מאיברים שונים הלוקחים חלק במאמץ של עיכול וספיגת רכיבים תזונתיים, ליצירת האנרגיה הנחוצה לתפקוד תקין של הגוף.

בריאותה של מערכת העיכול תלויה בתפקוד מאוזן והרמוני של כל האיברים בה, על מנת ליצור מקצב אחיד שלתנועת המזון בתוכה,פירוקו, ספיגתו והטמעתו. תפקודה של מערכת זו הוא תנאי בסיסי לבריאות אופטימאלית ובמקרים רבים זוהי מערכת המפתח בטיפול. כאשר מערכת העיכול איננה פועלת בצורה תקינה, הספיגה נפגעת, דבר המשפיע באופן מיידי על איזון שאר מערכות הגוף. ברמה הרגשית, כמו שאנו מעכלים את המזון שאנו אוכלים, כך אנו מעכלים את החוויות שאנו חווים בחיים. מערכת העיכול מושפעות בקלות ממצבי סטרס שכן שאנו נמצאים בסטרס, בשל אותו מנגנון אבולוציוני של "הלחם או ברח", מערכת העיכול פועלת בעצימות נמוכה שכן זרימת הדם לא מופנית אליה כאיבר חיוני להישרדות.

ישנם סימפטומים רבים המעידים על עיכול לא תקין עוד לפני הופעת פתולוגיות הקשורות למערכת העיכול כגון:

גזים, נפיחויות, שלשול או עצירות, כאבי בטן, התנפחות של הבטן ועוד.

מערכת העיכול מורכבת מכמה איברים:

פה, וושט, קיבה, תריסריון, לבלב, כבד, כיס מרה, המעי הדק והמעי הגס.

לכל אחד מהאיברים התפקיד הספציפי שלו בתהליך העיכולי.

חשוב לציין שהחשיבה העיכולית מתחילה בראש. ברגע שאנו חושבים על מזון מסויים שאנו רוצים לאכול, בלוטות הרוק מתחילות להפריש אנזימים לרוק בכדי לסייע לתהליך העיכול שמתחיל מרגע כניסת המזון לפה.

מחלות הקשורות באופן ישיר למערכת העיכול כגון מחלות מעי דלקתיות, גסטריטיס, אולקוס, מעי רגיז, צליאק ועוד ניתנות לטיפול בדרכי טיפול נטורופתיים בכדי לעזור לגוף להגיע לאיזון שכן לתזונה אותה אנו אוכלים ישנה חשיבות רבה בטיפול במחלות הללו.

הטיפול הנטורופתי משלב תזונה, אשר לכל פתולוגיה או תסמונת ישנה תזונה מותאמת באופן ספציפי, וכן שימוש בצמחי מרפא המסייעים למערכת העיכול להגיע לאיזון. כמו כן, טיפול רפלקסולוגי ושימוש בפרחי באך גם הם מסייעים להשבת האיזון למערכת העיכול ובכך לאיזון כלל מערכות הגוף.

מאמרים נוספים
קנדידה
קנדידה הינה פטריית שמר אשר מופיעה בפלורת המעיים אצל חלק גדול מהאוכלוסייה בעולם המודרני ואיננה שייכת לפלורת מעיים תקינה
"בריאות 10" הטיפול באולקוס
מיכל פדרליין מתארחת בתוכנית "בריאות 10" עם פרופ' קרסו, ומדברת על שיטות שהנטורופתיה מציעה לטיפול באולקוס באמצעות תזונה נכונה וצמחי מרפא
כיב קיבה ותריסריון
כיבים בקיבה או בתריסריון הינם תופעה נפוצה מאוד, אשר משמעה פציעה בשכבת ההגנה הרירית של מערכת העיכול. הכיב מתפתח ברפידת הקיבה או ברפידת התריסריון במקומות שאוכלו על ידי חומצת הקיבה ומיצי העיכול
תסמונת המעי הרגיז
תסמונת המעי הרגיז Irritable bowel syndrome הינה לרוב תוצאה של תזונה לקויה וסטרס
מן המדיה
נטורופתית מיכל פדרליין "בריאות 10" פרופ' קרסו- עשב החיטה
נטורופתית מיכל פדרליין - "תהיו בריאים" עם דנה רון- אלרגיות
עתונות
הטיפול הנטורופתי בעונות המעבר - "עכבר טבעי"