כיב קיבה ותריסריון

כיבים בקיבה או בתריסריון הינם תופעה נפוצה מאוד, אשר משמעה פציעה בשכבת ההגנה הרירית של מערכת העיכול. הכיב מתפתח ברפידת הקיבה או ברפידת התריסריון במקומות שאוכלו על ידי חומצת הקיבה ומיצי העיכול. פפסין הינו אנזים הפועל יחד עם חומצת מימן כלורית שנוצרת בקיבה בכדי לעכל מזון בעיקר חלבונים ובכדי לספק הגנה כנגד פתוגנים המגיעים ממנו. בכדי להגן על דפנות הקיבה והתריסריון מפני נזק, מצופים איברים אלה בשכבה רירית המגנה עליהם. כאשר נוצר מגע של הפפסין וחומצת הקיבה בדופן הקיבה או התריסריון ונשחקת במקביל השכבה הרירית המגנה עליהם, נוצרים כיבים עיכוליים. כיב בתריסריון הינו נפוץ יותר. הכיבים עשויים להתפתח ללא תסמינים ומנגד עשוי לגרום לצריבה ואי נוחות ואף לדימום. נמצא קשר בין הימצאות החיידק הליקובקטור פילורי (Helicobactor pylory) להיווצרות כיבים במערכת העיכול.

הגורמים הינם עישון, מתח נפשי, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות ( אספירין, אדקס, אדוויל, נורופן ועוד), חסרים תזונתיים, אלרגיה למזונות, אלכוהול, קפאין והחיידק הליקובקטור פילורי.

התסמינים הינם כאב "מכרסם" או "בוער" לעיתים חד וצורב באזור הבטן העליונה המופיע כשעה לאחר הארוחה או כשהקיבה ריקה. יכול להופיע גם באמצע הלילה., בחילות והקאות, ירידה בתיאבון וירידה במשקל, דימום (בצואה או קיא דמי). במקרה זה יש לפנות מיד לרופא!!

הטיפול הנטורופתי הינו אישי ומותאם לטיפול בכיבים במערכת. הטיפול כולל תזונה מאוזנת, מגוונת עשירה בסיבים תזונתיים, היפו-אלרגנית, שימוש בתוספי תזונה, צמחי מרפא, שמירה על פלורת מעיים תקינה, פעילות גופנית סדירה, רכישת כלים להתמודדות טובה במצבי סטרס וכן טיפולים נוספים בהתאם לצורך.

מן המדיה
נטורופתית מיכל פדרליין "בריאות 10" פרופ' קרסו- עשב החיטה
נטורופתית מיכל פדרליין - "תהיו בריאים" עם דנה רון- אלרגיות
עתונות
הטיפול הנטורופתי בעונות המעבר - "עכבר טבעי"