הטיפול הנטורופתי במערכת העצבים

מערכת העצבים של כל אחד מאיתנו נמצאת בחוסר איזון מתמיד בעולם בו אנו חייםאין אדם שלא נמצא בתקופות כאלו או אחרות במתחכל אחד מסיבותיו שלוכאשר אנו שרויים במתח שאר מערכות הגוף אינן פועלות כהלכהמנגון ה"ברח או הילחםהוא אותו מנגנון פיזיולוגי-אבולוציוני שסייע לאדם הקדמון לשרוד.  כאשר הוא הרגיש שהוא נמצא בסכנה מערכת העצבים הסימפטית נכנסה באופן מיידי לפעולה וגרמה לזרימת דם מוגברת לשרירי השלד על חשבון זרימת דם לאיברים אחרים הלא חיוניים להשרדותבכדי לאפשר לו להילחם ולנצח.  חשוב להבין שאותו מנגנון פועל גם בגופנו כיום וכשאנו נמצאים בסטרס מערכת החיסוןמערכת הנשימהמערכת העיכול ועוד לא פועלות בצורה מייטבית וזה מקור לתחלואות רבות ומגוונות.

אז מהי אותה מערכת העצבים ואיך היא פועלת?

מערכת העצבים הינה רשת תקשורת עצבית מתקדמת המפקחת על תהליכי ההתנהגות המודעת והלא מודעת בגוף האדםבאמצעות מערכת זו פועל גוף האדם כיחידה מבוקרת ומתואמת. 

מרכיביה העיקריים של המערכת הינם הנוירונים והסינפסות.

תאי העצב (הנוירוניםהינם תאים ביולוגיים המתמחים בהעברת מידעהסינפסה היא אזור המפגש בין תא-עצב לבין התאים האחרים.

מערכת העצבים המרכזית

מערכת העצבים המרכזיתהיא אחראית על התפקודים העצביים הגבוהים יותר שבתודעהדהיינו תנועהחשיבה וכו'. היא כוללת את המוחהשלד וחוט השדרהמערכת העצבים המרכזית הינה מרכז הפיקוד של המערכת כולהאליו מועברים מסריםבכל נושא שהואמכל אברי הגוףשם נעשה עיבוד ופירוש המסרים הללוומשם יוצאות הפקודות לפעולה תואמתחזרה לאותם איברים.

מערכת העצבים האוטונומית

מערכת העצבים האוטונומית הינה חלק ממערכת העצבים ההיקפיתמווסתת את הפעילות הגופנית שאינה נתונה לשליטת התודעה, (עיכולנשימה ועוד). היא מעצבבת איברים פנימייםבלוטות ושרירים חלקים (טחולמעילבלבכלי דם וכו'). 

מערכת העצבים האוטונומית נחלקת לשתי מערכות אשר פועלות במקביל ובו זמניתכאשר האיזון בין פעילויותיהן משתנה בהתאם למצב הגירויים החיצונייםהגירויים הפנימיים או פעולות שבשגרה. 

מערכת העצבים הסימפתטית 

מערכת זו פועלת בעיקר בשעת חירוםלחץ ואיום פתאומיהיא האחראית להפעלתתגובת הילחם או ברחשמטרתה התמודדות עם מצב החירוםבמצב כזה ישנו ניתוב של אנרגיה לשרירי השלד בכדי שיהיה להם מספיק כוח להגיב בצורה פתאומית ומהירהפעילויות אישר אינן חיוניות לתפקוד בשעת חירום מופסקות וכן פעילויות של עצירת שתן (שדורשות אנרגיה לצורך העכבה). בזמן פעילות המערכת הסימפתטית ישנם שינויים בזרימת הדםכיווץ של כלי דם בעורהרפיה של שרירי הנשימההפרשת אדרנלין ועוד.

מערכת העצבים הפאראסימפתטית 

מערכת זו פועלת בעיקר במצב של מנוחה בגוף ואחראית על מצב של שגרההיא מווסתת את הפעילויות הפיזיולוגיות הרצופות כגון נשימה ופעילות הלבהיא אחראית בעיקר על פעילות של שימורעיכולהפרשההגדלת מאגרי אנרגיההתחדשות של תאיםהפרשת הורמונים של גדילההמערכת מופעלת בעיקר על ידי רפלקסים בתגובה לגירויים פנימיים.

הטיפול הנטורופתי הינו תומך במערכת העצבים באמצעות צמחי מרפא מרגיעים ואדפטוגנים (משפרים את יכולת העמידה של הגוףובאמצעות תזונה הרמוניתטיפול רפלסולוגיפרחי באך ועוד בכדי לעזור לגוף להגיע לאיזון ולתפקוד אופטימלי של המערכות הנפגעות מכך שאנו נמצאים בסטרס מתמיד.

מאמרים נוספים
הפרעות שינה ונדודי שינה
אם אינכם נרדמים בלילה, אינכם לבד. 30 אחוז מהאוכלוסייה סובלים מהפרעות שינה לרבות קשיי הירדמות, יקיצות תכופות במהלך השינה ויקיצה מוקדמת
הפרעת קשב והיפראקטיביות
על פי הגישה ההוליסטית קיימים גורמים רבים הגורמים לבעיות קשב והיפראקטיביות
שיחה על כוס קפה
מיכל פדרליין בשיחה אישית על כוס קפה שווה צפיה לפני שאתם שותים את הקפה של הבוקר
"בריאות 10" הטיפול בסטרס
מיכל פדרליין מתארחת בתוכנית "בריאות 10" עם פרופ' קרסו, ומדברת על שיטות שהנטורופתיה מציעה לטיפול בסטרס באמצעות תזונה נכונה וצמחי מרפא.
מן המדיה
נטורופתית מיכל פדרליין "בריאות 10" פרופ' קרסו- עשב החיטה
נטורופתית מיכל פדרליין - "תהיו בריאים" עם דנה רון- אלרגיות
עתונות
הטיפול הנטורופתי בעונות המעבר - "עכבר טבעי"