לפרטים וקביעת תור:

 054-4202247 

הצטרפו אליי:

 

 

מיכל - כשבריאות וטבע נפגשים – דף הבית
רוצים לדעת עוד?
עצירות בקרב ילדים ותינוקות

עצירות בקרב ילדים הינה נפוצה מאוד.  על הגישה הנטורופתית – הוליסטית , עצירות יכולה להיות רגשית ו/או פיזית.  הרבה פעמים לא ניתן להפריד בין השניים והעצירות הינה גם פיזית וגם נפשית. לעצירות הגדרות שונות משום שבגילאים שונים הרגלי היציאות שונים. תינוקות יונקים מפרישים צואה בתדירות גבוהה ואף אחרי כל ארוחה בעוד שתינוקות הניזונים מתמ"ל מפרישים צואה בתדירות נמוכה יותר. כמו כן, הרבה פעמים בגיל הינקות תינוקות סובלים מעצירות בתקופת המעבר בין הנקה מלאה לאכילת מוצקים או מעבר לתמ"ל ובשלב מאוחר יותר, בשלב הגמילה,  מתעוררות  בעיות של מאבקי כוחות בין ההורים והפעוט דבר שעלול לבוא  לידי ביטוי בדחיית היציאות ועצירות. הסימפטומים משתנים עם הגיל אבל ישנם קווים משותפים כמו הסמקה בפנים, אנחות, כאבי בטן, גזים ובכי.  

עצירות פיזית מוגדרת כמצב שבו היציאות מעוררות אי נוחות או שתכיפותן קטנה מהרגיל.  ילד הלוקה בעצירות מייצר צואה נוקשה שקשה להפרישה.  ילדים כמו מבוגרים עלולים לפתח עצירות כרונית.  

הגורמים לעצירות הינם מגוונים: חסר בשתייה, מיעוט בצריכת סיבים תזונתיים, חסר בפעילות גופנית,פעילות כבד ירודה, מתח, דחיית יציאות, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

עצירות נפשית יכולה לשקף את מצבו הרגשי של הילד.  חוסר בתשומת לב,  כניסה לגן או פעוטון, רגישות יתר לסביבה, פחדים, חיכוכים בבית – כל אלו ועוד יכולים גם הם לגרום לעצירות.

הטיפול הנטורופתי הינו רגשי ופיזי בהתאם וכולל:

תזונה עשירה בסיבים תזונתיים, שתייה מרובה, המלצה לפעילות גופנית סדירה , תוספי מזון כגון, פרוביוטיקה, טיפול רגשי באמצעות פרחי באך, צמחי מרפא  ורפלקסולוגיה.

מתכונים לעצירות בקרב ילדים – מומלץ-

כדורי פירות יבשים:

1/2 ספל צימוקים אורגניים

1/2 ספל שזיפים מיובשים אורגניים.

1/2 ספל שקדים מקולפים.

1/2 ספל זרעי פשתן טחונים

קצת מים

לערבב הכול יחדיו וליצור כדורים, ולאכול בהתאם לצורך (מנה אחרונה בערב לפני השינה)

תערובת לעצירות/שלשול:

להוסיף 500 מ"ל מים רותחים לתערובת הבאה:

2 כפיות ulmus (צמח הכי רירי) מתאים גם לעצירות וגם לשלשול

1 כפית זרעי שומר/אניס

1 כפית שורש ליקוריץ (אפשר טחון)

1/4 כפית אבקת זנגוויל

אחרי שעה לסננן.

מינון:

1 כף לילדים מתחת לגיל שנתיים

1/2 ספל לגילאי 2-7

1/2-1 ספל למבוגרים

 

 

 

עיצוב גרפי: Fresh Simply-Smart.com