לפרטים וקביעת תור:

 054-4202247 

הצטרפו אליי:

 

 

מיכל - כשבריאות וטבע נפגשים – דף הבית
רוצים לדעת עוד?
הפרעת קשב והיפראקטיביות

על פי הגישה ההוליסטית קיימים גורמים רבים הגורמים לבעיות קשב והיפראקטיביות כגון: דלקות אוזניים תכופות ושימוש נרחב באנטיביוטיקה, לידה בטרם עת, תזונה עתירת סוכרים, צבעי מאכל, חומרים משמרים המוספים למזון, אלרגיה למזונות, רגישות למזונות, אלרגיה לחומרים המצויים בסביבת הילד, הרעלת מתכות כבדות (כמו עופרת, כספית ואלומיניום), חסרים תזונתיים בחומצות שומן חיוניות, בוויטמינים מקבוצת B, במינרלים כדוגמת מגנזיום וברזל וליקויים במערכת העיכול.  לכל אלו יש תפקיד מרכזי בהתהוות הבעיה.  כמו כן, שבירת התא המשפחתי ו/או מתחים תכופים בין ההורים הינם נפוצים היום מבעבר ותורמים  לחשיפת הילד למתחים רבים והתוצאה יכולה לבוא לידי ביטוי בהפרעות קשב והיפראקטיביות.  הטיפול הטבעי כולל תזונה, תוספי מזון, צמחי מרפא, פרחי באך וטיפולים במגע כגון דיקור, רפלקסולוגיה, שיאצו ועוד.  הטיפול התזונתי הינו חלק מרכזי בטיפול הנטורופתי ולהלן המלצות אשר ישפרו את מצבם של הילדים הסובלים מהפרעת קשב והיפראקטיביות (מתאים גם למבוגרים שביניכם):

  •     אכילת מזון טרי שמוכן בבית ללא חומרים משמרים, צבעי מאכל ומונוסודיום גלוטאמט
  •  העדפת מוצרי קמח מלא, דגנים מלאים (אורז מלא, קינואה, אורז פראי) וקטניות (עדשים,  חומוס, שעועית אזוקי, שעועית מאש)
  • אורז חום ושמרי בירה (ניתן להוסיף לסלט או לפזר מעל האוכל) הינם עשירים בוויטמיני B אשר  עוזרים להרגעה והרפיית עצבים מתוחים.
  •  ויטמין C עוזר לניקוי רעלים כדוגמת נחושת או עופרת ומומלץ לתת לילד לאכול על בסיס יומי מזונות המכילים ויטמין C כגון פירות הדר, פלפל אדום, קיווי ועוד.
  • אכילת פירות וירקות העשירים בין השאר בסיבים תזונתיים המאטים את שחרור הסוכר לדם.
  • הגישו לילדיכם דגי ים צפוני (טונה, סלמון), אגוזים ושקדים כחלק מהתפריט היומי.
  • הקפידו על ארוחת בוקר מזינה לפני שהילד יוצא לבית הספר מאחר וארוחה זו קובעת את האיזון הביוכימי למשך היום.  ארוחה זו יכולה להכיל פרוסה מקמח מלא מרוחה בגבינה/ חומוס/ טחינה /אבוקדו ועוד.  אופציה נוספת וחביבה בקרב ילדים הינה דגני בוקר אך יש להקפיד על צריכת אלו מחיטה מלאה ללא צבעי מאכל וכמות קטנה של סוכר.
  • מומלץ לבדוק אלרגיות למזונות הבאים:  חיטה, מוצרי חלב, תירס, שוקולד, בוטנים, פרי הדר, סויה, צבעי מאכל וחומרים משמרים. במידה ואתם חושדים במזון נוסף יש לבדוק גם אותו.  הדרך הטובה ביותר הינה להפסיק לצרוך מזון מסוים למשך שבועיים ולבדוק את השפעת היעלמותו על התנהגות הילד.
  • רצוי להימנע ממתקים, עודף סוכרוז (סוכר לבן) גורם לפעלתנות יתר ולכן ("ממתק אחד ביום").
  • יש להימנע ממשקאות מוגזים, משקאות ממותקים, משקאות העשויים מפירות טבעיים לכאורה, ומוצרי קמח לבן.                                                                                                                    

תוספי המזון המתאימים לטיפול בהפרעת קשב והיפראקטיביות הינם רבים ומגוונים כדוגמאת: קומפלקס B, פרוביוטיקה, אומגה 3, אצה כחולה-ירוקה ועוד.  צמחי מרפא כגון, פסיפלורה, גינקו בילובה, קמומיל, היפריקום ועוד הינם נדבך חשוב בטיפול.  בנוסף, פרחי באך הינן תמציות העובדות על הפאן הרגשי- התנהגותי, מרגיעות את הילד ועוזרות בתפקוד היום-יומי שלו.  במהלך הטיפול כל ילד בוחר את תערובת התמציות המתאימה לו.  ילדים מאוד אוהבים את הטיפול בפרחי באך וההשפעה של הפרחים על הילד הינה חיובית מאוד. לסיכום, לרפואה הנטורופתית ישנם כלים מצוינים לטיפול בהפרעות קשב והיפראקטיביות.  חשוב לציין שלשם הצלחת הטיפול, בהרבה מקרים הטיפול הינו משפחתי משום שחשובה התמיכה בילד בכל שלב בתהליך.

 

 

                                                                                            חזרה לדף רפואת ילדים ותינוקות

עיצוב גרפי: Fresh Simply-Smart.com